Česky English

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Služby > Bezpečnostní systémy na klíč > Elektronická kontrola vstupu

Elektronická kontrola vstupu

Alternativně ACS (Access Control System) = přístupový systém – „přístupák“. Přístupové systémy jsou oblastí bezpečnostních systémů, se kterou běžní uživatelé přicházejí nejčastěji do styku. Karta, bezkontaktní čip či biometrický údaj umožňují průchod dveřmi, turniketem, personální propustí stejně jako průjezd autem bránou či závorou. Běžná součást každodenního života většiny z nás. Co všechno se děje na pozadí těchto událostí, závisí nejen na technické vyspělosti daného přístupového systému, ale také na řešení jeho provázanosti s ostatními bezpečnostními systémy.

Ilustrační příklad

Běžný příchod do práce poslouží jako ilustrační příklad. V ruce držíte bezkontaktní kartu (ID) a projdete turniketem. Jste tedy uvnitř a vaše dosud neaktivní karta tímto krokem získá všechna oprávnění, která vám náleží. Můžete jezdit výtahem, vstupovat do kanceláří, datových sálů, tisknou na kopírkách, jít na oběd, vyzvednout si v archivu potřebnou dokumentaci, přihlásit se do PC, operátorka ví, zda jste v práci, takže pokud vám někdo volá, ušetří mu čas a nervy při vyzvánění telefonu v prázdné kanceláři. Mluvíme o dynamické změně oprávnění, kdy jsou ID (karta, čip, …) – pokud neprošly schválenou verifikační procedurou – jen prázdné schránky, nelze je zneužít. Samozřejmě záleží na formě ověření, zda je procházející pracovník oprávněným držitelem ID. Posloužit mohou analytické funkce kamerového systému, biometrické technologie nebo někde postačí ostraha – Fanda sedí na vrátnici už 10 let a tedy všechny zná. Z našeho pohledu Fanda není účinný verifikační nástroj, ale vždy záleží na volbě konkrétního uživatele.

Přístupová oprávnění

 Ještě než jsme se však dostali ke vstupnímu turniketu, muselo ID někde vzniknout. Nejčastěji na personálním odboru v PaM (personální a mzdový systém). Odtud pak „propadlo“ do správy uživatelů celého bezpečnostního systému, také k někomu, kdo spravuje vaše přístupová a další oprávnění. Přístupový systém a PaM jsou na sebe navazující systémy, které si obousměrně vyměňují řadu informací. Nezastupitelnou úlohou PaM je schopnost definovat životní cyklus ID v bezpečnostním systému. Pouze na personálním odboru v reálném čase vědí, že někdo bouchnul dveřmi a odešel z firmy, možná i ze dne na den, nebo povýšil a stěhuje se do jiné budovy, lokality či státu. Tedy musí automaticky zaniknout všechna oprávnění k rozhodnému dni nebo být adekvátně upravena. Vše nezávisle na často chybujícím lidském faktoru. Popsaný proces je plný každodenních změn, které s sebou přinášejí nutnost pravidelných aktualizací i záloh. Není toho málo.

Pro více informací o výstavbě systémů elektronické kontroly vstupu nás neváhejte kontaktovat!